O projekcie
Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami… Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. Powodem są przede wszystkim długoletnie zaniedbania, niewłaściwe nawyki i brak wiedzy. Aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to modelowa kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.
Wszystkie materiały powstające w ramach projektu są dostępne lokalnie, dla każdej gminy partnerskiej, w ramach
serwisu "Gmina z energią" dedykowanego dla danej gminy. Użyj poniższej wyszukiwarki aby przejść
do serwisu gminnego.
„Siekiera w domu musi być…” Ofensywa antysmogowa pod hasłem „Nie truj sąsiada” wraca wspierana przez Mariana Dziędziela i zespół Tabu!
Przewiń do artykułu
Menu

– co niestety nieuchronne – przed nami kolejny etap zmagań z niską emisją. Doniesienia o limitach emisji pyłu zawieszonego przekroczonych o kilkaset procent znów zaczynają być naszą codziennością. Eksperci szacują, czy na choroby powiązane z zanieczyszczeniem powietrza umiera corocznie 45, 47, czy 50 tysięcy Polaków. Alarmujące raporty jednoznacznie potwierdzają, iż w trakcie epizodów smogowych notuje się więcej zgonów niż w inne dni, a niska emisja jest jedną z istotnych przyczyn chorób nowotworowych, chorób układu oddechowego, krążenia czy alergii. A my co? Niewiele…

Ciche przyzwolenie społeczne i brak wyraźnego sprzeciwu wobec takich praktyk jak ogrzewanie domów najgorszymi paliwami czy spalanie śmieci to niestety wciąż norma. Czarny, gryzący dym z komina, uciążliwy smród nie pozwalający otworzyć okna w słoneczny, zimowy dzień – przecież to nasza międzysąsiedzka codzienność. Potrafimy być asertywni w pracy, w szkole, w urzędzie, a nie potrafimy zwrócić uwagi sąsiadowi, który truje nas, nasze dzieci i wreszcie, który truje sam siebie? Zmieńmy to!

Franciszek Pieczka, Rezi. Teraz Marian Dziędziel oraz zespół Tabu
W ubiegłym roku olbrzymi sukces odniosła akcja „Nie truj sąsiada” o której donosiły media w całej Polsce, a spoty z udziałem Franciszka Pieczki oraz YouTubera Reziego notowały tysiące odsłon. W tym roku ofensywa „Nie truj sąsiada” wraca z udziałem Mariana Dziędziela, jednego z najbardziej wyrazistych polskich aktorów, wspieranego przez muzyków z zespołu Tabu. Zadymione podwórko, siekiera, i złowrogie słowa wypowiadane przez jednego z policjantów do kolegi: „Stary, czegoś takiego jeszcze nie widziałeś, żona zgłosiła…” – tak zaczyna się najnowszy spot promujący kampanię pod hasłem „Nie truj sąsiada!” Co dalej? „Siekiera w domu musi być”, odpowiada policjantowi postać kreowana przez Mariana Dziędziela. To po prostu trzeba zobaczyć…

źródło: youtube.com/Planergia sp. z o.o.

źródło: youtube.com/Planergia sp. z o.o


 

Przeczytaj także: Pobierz zawieszkę akcji Nie truj sąsiada!

 


źródło: youtube.com/Planergia sp. z o.o

 

 
Autor artykułu:
Planergia

Planergia to zespół doświadczonych konsultantów i analityków posiadających duże doświadczenie w pozyskiwaniu finansowania ze środków pomocowych UE oraz opracowywaniu dokumentów strategicznych. Kilkaset projektów o wartości ponad 1,5 mld zł to nasza wizytówka.

Planergia to także dopracowane eko-kampanie, akcje edukacyjne i informacyjne, które planujemy, organizujemy, realizujemy i skutecznie promujemy.

info@planergia.pl